Záverečný ceremoniál Košice 2013

<

th ehmk2013

Piatok trinásteho bol pre Košičanov šťastným, rovnako aj trinástka, počas ktorej boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Tisíce zvedavcov prišlo do centra za zábavou i kultúrou. Pozrieť sa na odovzdanie štafety ďalšiemu Európskemu hlavnému mestu kultúry. Košická rozprávka sa však nekončí.

Večer odštartoval hymnou EHMK – Košice 2013, ktorá zaznela prvýkrát na otváracom ceremoniáli v januári. Stovky a stovky ľudí sa koncentrovali pred Immaculatou, aby si užili jeden z highlitov programu Záverečného ceremoniálu – koncert Dve v jednom.

Tento večer nebol ukončením EHMK – Košice 2013. Kultúra bude pokračovať ďalej. Bola to len rozlúčka s rokom a ďalšie z mnohých podujatí. V úvode si mrznúci dav pripomenul cez filmový zostrih tie najvýznamnejšie akcie kultúrneho roka 2013.

Nastal však čas posunúť štafetu ďalšiemu mestu. „Nič sa nekončí, len rok 2013. Čaká nás svetlá budúcnosť a rozvoj v oblasti kultúry,“ ubezpečil Ján Sudzina, riaditeľ EHMK. Ivan Sečík, štátny tajomník MK SR dodal, že projekt Košíc sa zapíše do dejín celého Slovenka. „Môže vám závidieť aj Bratislava,“ povedal. Košičania môžu byť právom hrdí, pretože ich mesto bolo hodnotené ako doteraz najlepší projekt Európskeho hlavného mesta kultúry. Na odovzdanie symbolickej štafety prišla Aiva Rozenberga, programová riaditeľka Riga European Capital Of Culture 2014. Primátor mesta Košice Richard Raši poprial Rige, aby bola aspoň takým úspešným Európskym hlavným mestom kultúry, akým boli Košice. „Pre šťastie im dáme 14 dukátov z Košického zlatého pokladu,“ s týmito slovami odovzdal mešec A. Rozenbergovej. Riaditeľ EHMK Ján Sudzina zástupkyni Rigy daroval stratégiu EHMK mesta Košice (Master plan), ktorá by im mohla byť nápomocná. „Košice urobili počas roku 2013 veľa práce,“ zhodnotila programová riaditeľka z Lotyšska a mestu darovala knihu. Po odovzdaní štafety koncert Dve v jednom odštartovala speváčka Tina. Poriadne to rozbalila nielen na pódiu, ale aj pod ním, keď zišla k tancujúcim ľuďom. Prezradila, že v Košiciach má najradšej centrum mesta. „Veľmi dlho som nebola v divadle, čo ma trošku trápi,“ priznala. Pozdrav z Marseille, dvojčaťa tohtoročného EHMK, odovzdala Košičanom charizmatická šansoniérka Mélanie Pain a preladila ich na francúzsku vlnu. Očarujúcim spevom ich preniesla do partnerského prístavného mesta.

Hity domácej skupiny No Name ukončili koncert Dve v jednom. Pesničku venovali aj Plzni, ktorá bude Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2015.

Prevzaté od www.kosice2013.sk

webdesign © Alex

© 2000-2020 GESKER s. r. o.